INTER DEPARTMENT SYMPOSIUM

S.No

Event Name

Winners

College Name

Position

Prize Amount




1.



Circuit Debugging

Kothanda Raman Madhavan

Akash Hari


Easwari Engineering College


I


3000

Ratish Kumar

Vinay Govias Pratig ram


SSN College of Engineering


II


2000

Almas Begum M A

Sajitha

Dhaanish Ahmed College of

Engineering

III

1000




2.




Defuz’O

Deepak Raj E

Jeppiaar SRR Engineering College

I

3000

Ratish Kumar Vinay Govias

Pratig ram


SSN College of Engineering


II


2000

Akthar Mythireyan P

Saveetha Engineering College

III

1000

Gayathri Devi

Dharani D

St. Joseph’s College of Engineering

III

1000







3






Tie – Up

Vidhyasagar R

Revathi Reshika Shalini D

Meenakshi Sundarrajan Engg College


I


3000

Kothanda Raman Madhavan

Akash Hari


Easwari Engineering College


II


2000

S N Yogesh

S Santhosh M Prem


St. Joseph’s College of Engineering


II


2000

Devanagaraj S

Dasnavis Clement A

Saveetha Engineering College

III

1000

Riyas Y Prakash raja V Santhosh S


St. Joseph’s College of Engineering


III


1000




4.




Brain Storm

Akash Hari B Kothandraman P

Madhevan P R


Easwari Engineering College


I


3000

Ratish Kumar Vinay Govias

Pratig ram


SSN College of Engineering


II


2000

Sathyamoorthy N

Vijayaraj R Masoud T

Sri Venkateswara College of Engineering


III


1000



5.



Electromania

Soundharya I

Shivani B S

SSN College of Engineering

I

3000

Sathyamoorthy N

Vijayaraj R Masoud T

Sri Venkateswara College of Engineering


II


2000

Sathya shiva S

Ajithkumar R

St. Joseph’s College of Engineering

II

2000

Devanagaraj S

Dasnavis Clement A

Saveetha Engineering College

III

1000

Sl.

No.

Name of the Event

I PRIZE: Rs.3000/-

II PRIZE: Rs.2000/-

III PRIZE: Rs.1000/-

Name of

Students

College

Name of

Students

College

Name of

Students

College



1.



IN-CIRCUIT EMULATOR



M.Palanivelu


R.M.D

Engineering College

P G Madhumitha K.Meenupreethi

R.Kavitha

St.Joseph’s College of

Engineering


K S Srinivas D Anand

G Raghul


Sri Sai Ram Institute of Technology

R.Rakesh

K Srivathsan

R Karish Kumar

Velammal

Engineering College






2.







DEFUZ'O

R Thanigaivel K Vignesh

St.Joseph’s College of

Engineering





Iqlas Ahamed Mohammad Ibrahim

M.H. Mohammad Rifhath





Mohammed Sathak AJ College of Engineering






R S Reshma V Keerthana





Sri Sai Ram Institute of Technology


S Vignesh

Sri Venkateswara College of Engineering

R Vijaya Raghavan

Tagore Engineering College

V Sai Subramaniam

Rajalakshmi Institute Of Technology



3.



TIE UP

S Stabin

M Yogeshwaran

St.Joseph’s College of

Engineering

G Rahul

K S Srinivas

Sri Sai Ram Institute of

Technology


S Rakesh

E Jayaprakash S Rajarajan


Sri Sai Ram Institute of Technology

K.Srivathsan

Karish Kumar M Rakesh A

Velamaal

Engineering College


D Anand

Sri Sai Ram

College of Engineering




4.




BRAIN STORM



Rakesh K.Srivathsan Karish Kumar



Velammal Engineering College


S.Vignesh

Sri Venkateswara

College of Engineering



Iqlas Ahamed Mohammad Ibrahim

M.H. Mohammad Rifhath



Mohamed Sathak A J College Of Engineering


Vijay Raghavan

Tagore

Engineering College


Sai Subramani

Rajalakshmi

Institue of Technology




5.




ELECTRA - MANIA




M.Palanivelu




RMD

Engineering College


Vignesh S

Sri Venkateswara

College of Engineering




Deepak Raj Sivasubramanian



Jeppiaar SRR

Engineering College


Vijayaragavan R

Tagore Engineering College


Saisbramanian V

Rajalakshmi Institute of Technology

S.N

o

Name of the Event

No of Teams

Winners

Nameofthe College

Position

Prize Amount



1




HUNT-THE- CIRCUIT



23

P.Kabilan

Jeppiaar SRR Engineering College

I

2500

V.Vishali

C.S.Shardmathi

Sri Sairam Engineering College

II

1500

BasamSaiMeghana

S.Vigneshwaran

Jeppiaar SRR Engineering College

III

1000

G.Balasubramani






2









GLOW WITH THE FLOW






21

A.Barath Kumar

B.S.A Crescent University


I


2500

V.Sai Subramanian

Vels University

R.Priyadharshan

Rajalakshmi Institute of

Technology

M.Chandrika


Agni College of Technology


II


1500

B.MadhuPatil

M.MaheshBabu

R.JoshwaEdwar

St.Joseph’s College of Engineering

II


1500

J.Jayasuriyan

Joel Joy Thiyadar

R.M.Nivetha

Jeppiaar SRR Engineering College

III

1000

D.Bhreeth




3






EN-LACE (CONNECTIONS)





34

R.Ajeeth


Ramco Institute of Technology


I


2500

K.Vijaya

Kumar Raja

K.Srimathy


KCG College of Technology


II


1500

C.Ponselvi

S.Monisha

C.S.Shardmathi

Sri Sairam Engineering College

III

1000

BasamSaiMeghana






4









CATE CHIZE- QUIZOPHILIS (TECHNICALQUIZ)






13

R.M.Nivetha

Jeppiaar SRR Enginering College

I

2500

D.Bhreethi

E.Srinath

St.Joseph’s College of Engineering


I


2500

D.Siva

K.Vignesh

P.Kabilan

Jeppiaar SRR Engineering College

II

1500

V.Vishali

R.K.Ragavan

St.Joseph’s College of Engineering


II


1500

Vineeth

Surya Raj

C.S.Shardmathi

BasamSaiMeghana

Sri Sairam Engineering College

III

1000



5




ELEKRTOMANIA (ELECTRAKAN)



38

S.Vigneshwaran

Jeppiaar SRR Engineering College


I


2500

G.Balasubramani

S.HariVigneshi

Thangavelu Engineering College

B.MadhuPatil


Agni College of Technology


II


1500

M.Chandrika

M.MaheshBabu

C.S.Shardmathi

BasamSaiMeghana

Sri Sairam Engineering College

III

1000




6







BOMB SQUAD




38

R.Ajeeth


RamcoInstiute of Technology


I


2500

R.K.Vignesh

K.Vijayakumar

Raja

A.Ashwath Kumar

JeppiaarMamallan Engineering College

II

1500

D.Vikram

V.Vishali

P.Kabilan

Jeppiaar SRR Engineering.College

III

1000